Лига Европе је међународни фудбалтурнир који се одржава сваке године између клубова из европских земаља. Ово је други најпрестижнији турнир након Лиге шампиона, који се појавио тек 2009. године, замењујући Куп УЕФА. Разлог за то је био формат турнира, који је претходно био само плејоф на почетку. Од 2009. године, у оквиру Лиге Европе, почео је да се одржи подјела у групе, након чега следи жребање плаиоффа. Ко је освојио овај релативно млад турнир? Укупно је одржано осам цртежа, а девети је сада у процесу. У овом чланку ћете сазнати шта су побједници Лиге Европе били у протеклих осам година.

2009 - Схакхтар

победници лига Европе

Победници Лиге Европе у овом времену били су највишеразне земље, али први је био украјински клуб. У финалу првог жреба Лиге Европе победили су Шахтјор Доњецк и Вердер Бремен. Оба тима су били у Европској лиги након што су заузели треће место у својим групама у Лиги шампиона. Већ у 25. минуту, Луис Адриано је отворио бодовање, водећи Украјинце напред, али је брзо Налдо изједначио резултат. И само у доданом времену, Јадсон је одлучио о исходу у корист Шахтара.

2010 - Атлетико

У следећој години, Мадрид "Атлетицо", којиИспоставило се да је слабија него "Челси" и "Лука" у лигоцхемпионскои групе састали су се у финалу са "Фулхам", који је изашао са другом месту у својој групи, други само на италијанском "Роми". Утакмица меча била је потпуно иста као прошле године. Диего Форлан је отворио резултат на 32. минуту, а пет минута касније Давис је изједначио. И само у доданом времену Форлан је дизајнирао дуплу, доносећи своју победу у клубу. Као што видите, први победници Лиге Европе одређени су према истом сценарију. Али онда је све постало мало разнолико.

Година 2011 - Порто

Трећи финале је био први у којемпредставници исте земље. Португалски "Брага" се није могао такмичити у Лиги шампиона, али је постигао финале Лиге Европе, гдје је чекао "Порто". У врло интензивном мечу, "Порто" је победио са минималним резултатом од 1: 0 захваљујући голу Радамел Фалцао. УЕФА Лига Европе почела је да добија замах и постепено постаје интересантнија.

2012 - Атлетико

Лига еуропа уефа

У 2012. години заузела је прво место у УЕФА Еуропа Леагуепоновљени триумпер. Мадрид "Атлетицо" поражен у финалу од стране другог шпанског клуба "Атлетик" са резултатом 3: 0. Два гола постигли су исти Фалцао, који је прошле године донео победу "Порто", а трећи је дизајнирао бразилски Диего.

2013 - Цхелсеа

У 2013. години овај турнир је први пут победиоЕнглески клуб "Цхелсеа". Енглеска у последњих неколико година почео да губи позиције у Европској арени, тако да ова победа над португалске "Бенфика" је постала веома важно. Фернандо Торес је постигао први гол, који је пратило брзи одговор Осцар Цардозо, а када је све спремно за додавање времена, Ивановић је извукао победу за "Цхелсеа".

фудбалска шпањолска севилла

2014-2016 година - Севиља

До данас, земља за којунајјачи фудбал у Европи - Шпанија. "Севиља" је клуб, што је једна од најсјајнијих потврда о овоме. Ствар је у томе што су последње три године, "Севиља" освојила Европску лигу, не дозвољавајући никоме да одузме титулу.

У 2014. години у финалу поново се пробијао Португалац"Бенфика", али опет није била срећна. Меч је био невероватно напет и у редовном времену није постигнут само један гол. У доданом времену, победник такође није био откривен, и само у пеналима, "Севиља" је успела да победи португалског противника, освојивши свој први трофеј.

У 2015. години у финалу се сусрео шпански клубдруги украјински клуб "Днепр", који је желео да понови историју Шахтара. И већ у седмом минуту, Украјинци су водили резултат због Калиницха, али чак иу првој половини голова Грзегорза Криховиака и Царлоса Буцкија дозволили су Севиљи да напредују. Међутим, на крају првог полувремена, Ротан је изједначио резултат, а друга половина започела чистом листом. Његову шансу је преузео Буцк, који је поставио коначан резултат на резултату - 3: 2 у корист шпанског клуба, који је други пут заредио трофеј.

цхелсеа енгланд

Па, 2016. године у финалу, "Севиља" је добио још једанјачи противник, енглески "Ливерпул". И опет почетак је био обећавајући, када је Стурридге отворио бодовање у мечу. Прва полувријеме завршава са предностом "Ливерпула", али у другом полувремену све се променило. Голеироов циљ и Кокеов двојац узели су Севиллу трећу шолку заредом. Међутим, можемо сигурно рећи да ће ове године побједници Лига Европе бити другачији, пошто је Севилла учествовала у Лиги шампиона и стигла до плеј-офа, гдје је изгубила на енглеском Леицестеру у 1/8 финала.